Когато виното не е съвсем червено, то е розе. Технологично погледнато, тази розовникава напитка се произвежда по различен начин от червеното вино, но от същото грозде. Например белият Зинфандел се произвежда от същото грозде както и червеният Зинфандел, но двете вина са абсолютно различни.
Да научим всичко за Розето, като започнем от различните стилове и грозде, и стигнем до разнообразните вкусове. Розето е сериозна работа – Сериозно розово.
Вероятен произход: Бордо
Развитието на виното Розе най-вероятно започва с популяризирането на червеното вино ‘Claret’ (“klar- ETT”) – общопознат стил на червеното Бордо в началото на 19 век. Тогава британците си падат по бледите вина, направени с Каберне Совиньон и Мерло. В днешно време виното Бордо е станало по-плътно и по-тъмно, за да отговоря на вкусовия профил на съвременните червени вина. Розето като вино си е спечелило своя собствена категория.
*Често срещани вкусове сред вината Розе
Гренаш, Сензо, Темпранийо, Пино Ноар … почти всяко грозде за вино се използва, за да се направи Розе. Откакто тази категория вино стана доста популярна, има много повече възможности от когато и да било до сега, от които да се избира. И така къде започвате и кои стилове са най-популярни? Традиционни? Най- добрите?
(известно още като „Не сладко”) Този вид вино Розе е най-често произвежданият вид в света в наши дни. Франция и Испания са водещи в производството на Розе и е нормално да видите смесица от 2-3 различни видове грозде. Това са най-известните розови сортове, използвани сами или в комбинация за производство на сухо Розе:
Отлежаване на Розето: Освен в някои редки случаи, като например Розето от област Бандол, Франция, можете да пиете Розето в рамките на една година от пускането му за консумация.
Всяко Розе може да бъде произведено в сладък вариант като просто не се оставя цялата захар да ферментира в алкохол. Въпреки това, не се среща често и се прави главно за производството на наливни вина. Ако сте в търсене на сладко вино розе, следните вина, ще отговорят на нуждите ви:
Традиционни сладки вина Розе
Епицентърът на света на виното Розе е в южната част на Франция. Там, на брега на Средиземно море, регионални сортове като Гренаш, Каринян и Сира се смесват, за да се направи освежаващо сухо розе.
Южна Франция – наречена Прованс и Лангедок-Русийон или понякога просто е отбелязано като „Pays d’Oc“. Вината от тук са с аромат на ягоди и малини, и са освежаващи с пикантна киселинност. Ако търсите качество, търсете вина с високо съдържание на Гренаш, Сира или Мурведър за сметка на Каринян или Сензо. Вината с повече Каринян и Сензо не са толкова комплексни.
Останалата част от Франция: Какво да търсите
Очаквайте да намерите дори по-сухи и енергизиращи вина Розе от Долината на Лоара. Вкусовете на грейпфрут, мента и дори червена чушка са често срещани. В Бордо, Розета направени от Мерло могат да клонят към групата на сладките с аромати на ягодов сос и праскови.
Има две основни разлики между правенето на бяло вино и на розе. Първо, при розето се използват и бели и червени сортове грозде. Второ, винопроизводството на Розе наподобява много на технологията на производство на бяло вино, но с един допълнителен период на мацерация в началото.
„Всичко е въпрос на време.“
Методът на мацерацията е по-широко използван за производство на Розе с търговски цели. Мацерация е, когато гроздето се пресова и престоява заедно с ципите. При производството на Червено вино, мацерацията обикновено се случва по време на ферментацията. При Розето, сокът се отделя от ципата преди да потъмнее твърде много. При по-светлите сортове, като Гренаш, може да отнеме 24 часа. За тъмночервени винени сортове, като Мурведър, процесът понякога трае само няколко часа.
‘Vin Gris’, в превод „Сиво вино” е метод , в който се използва червено грозде, за да се направи почти бяло вино. Този метод използва изключително кратко време за мацерация. Този начин на винопроизводство на Розе е известен за по-светлончервени винени сортове, такива като Пино Ноар в Съединените Щати и Германия или Сензо във Франция.
Този метод прави възможно производството на някои от най-дълготрайните вина Розе. Това всъщност е страничен продукт при производството на червено вино. По време на ферментацията на червено вино около 10% от сока изтича. Мъстта остава в контакт с гроздовата каша само толкова, колкото е необходимо за извличането на желания цвят . Колкото по- дълъг е контактът на ципата с гроздовата каша, толкова по-богато и плътно става червеното вино. Остатъците след изтичането на първия сок или “Saignée”след това ферментират в Розе. Вината направени по метода “Saignée” обикновено са много по-тъмни от тези направени по метода на мацерацията, а също така и много по-пикантни.
Много от производителите на Каберне Совиньон в Долината на Напа използват метода “Saignée”, за да обогатят червените си вина. Ако пътувате там, ще намерите изобилие от вина Розе във винарните, но обикновено никъде другаде. Розето Каберне Совиньон от Напа е много богато, почти колкото Пино Ноар, но с по-пикантни нотки на чушка, черен пипер и череша.